Strojírenství je nesmírně obsáhlý obor lidské činnosti, podobně jako medicína, kdy se lékaři dělí na pediatry, dentisty, internisty či ortopedy. Jestliže bychom vám položili otázku, jaké znáte strojírenské stroje a nástroje, bylo by docela pravděpodobné, že byste (pokud nejste strojaři) odpovídali tak, že byste na prvních místech vyjmenovali soustruhy a soustružnické nože či vrtačky s vrtáky. Soustružení a vrtání je v povědomí veřejnosti velmi rozšířené, ovšem pokud bychom se měli soustředit na některé specifické nástroje, možná byste ani neměli tušení, k čemu slouží a jak vypadají. Třeba takový protahovací trn.
Co je to protahovací trn – ve strojírenské výrobě se někdy setkáváme se situacemi, kdy k obrábění kovů nevystačíme s nejrozšířenějšími nástroji, jako jsou vrtáky, výhrubníky a výstružníky, soustružnické nože, frézy nebo brusné kotouče. Kupříkladu je-li zapotřebí vyrobit otvor složitých geometrických tvarů, jako je sedmicípá hvězda. Mezi takové obrobky patří i docela obyčejné vložky do dveřních zámků. Když si zblízka prohlédnete klíč a vložku, do které jej zasouváte, zjistíte, že vložka přesně odpovídá tvaru klíče, a že jde o velice složitý tvar, který byste nezvládli zhotovit běžným vrtákem. A v této chvíli nastupuje na scénu protahovák neboli protahovací trn.
Protahovací trny jsou dlouhé ocelové tyče opatřené řeznými zuby. A to tak, že každý zub odebírá drobnou třísku a zuby jsou v řadě za sebou sestavené tak, aby ten poslední zub již dokončil finální obráběcí operaci. Tímto způsobem lze zhotovit nejen otvory ve vložkách do zámků, ale i další složité vnitřní tvary otvorů, potřebné pro různé strojírenské součásti strojů a zařízení či spotřebního zboží. Až tedy budete brát do ruky svazek klíčů a odemykat vchod do vašeho příbytku, vzpomeňte si na protahováky, bez nichž byste žádný patentní zámek ve dveřích neměli, ale pouze ten obyčejný, dozický.