V našem současném světě existuje celá řada problémů zdravotního rázu a pro člověka, který se v této sféře stěží orientuje, to může znamenat značný nápor na psychiku. Vědci, lékaři a výživoví poradci či léčitelé nám neustále prozrazují, jak důležité je jíst to či ono, preferovat zeleninu a ovoce, jíst střídmě, snížit spotřebu masa a nahradit jej luštěninami a celozrnnými obilovinami.
Jídelníček mnohých z nás je však nastaven na jídla tradiční, na něž jsme byli a stále jsme zvyklí, a s nimiž jsme také byli vychováváni předešlými generacemi, ovšem to nemusí nutně znamenat, že nám tato jídla prospívají. Tento trend ještě podporují zaběhnuté stereotypy prodávaných potravinářských výrobku, kupříkladu klasických rohlíků a housek z bílé pšeničné (necelozrnné) mouky.
Bylo by zajímavé například spočítat, kolik se za den v naší zemi prodá v obchodní síti rohlíků. Co rohlík, to „hmota“ s téměř nulovým obsahem vlákniny. Nedostatek vlákniny v naší stravě je jedním z těch zmiňovaných potíží, s nimiž stále zápolíme, přitom by to šlo řešit velmi snadno a efektivně.
Vyměňte rohlíky z bílé mouky třeba za rohlíky grahamové a nedostatek vlákniny můžete rovněž vyřešit konzumací topinamburů. Jsou to podzemní hlízy krásně kvetoucí rostliny, které tvarem připomínají zázvor. Dříve (již v době renesance) se u nás běžně pěstovaly a jedly, bylo je možné sklízet (vyorávat ze země) i v zimě a dnes se prodej topinamburu opět dostává do popředí zájmu. Je to díky množství výživových látek a mimo jiné i inulinu – rozpustné vlákniny, která je velmi důležitá pro správné zažívání, preventivně působí proti rakovině tlustého střeva, různým alergiím (včetně lepku) podporuje imunitu v boji proti infekcím, tedy např. i proti koronaviru a udržuje při životě ty správné symbiotické bakterie v trávicím traktu.