Menu

Aby se vám betonový plot nezřítil

Rozhodli jste se pro výstavbu betonového plotu a váháte, zda jej stavět sami, anebo pověřit firmu výstavbou na klíč? Pak bychom vám rádi připomněli jistá úskalí, která vás čekají, pokud se do toho pustíte sami.

Sloupky se zapouští 80 cm pod zemský povrch – každý sloupek musí být ukotven poměrně hluboko, je to logické, neboť slouží pro betonové oplocení jako opěrný bod, který jej stabilizuje před větrnými poryvy, hustým deštěm či sněžením. Otvory pro sloupky musí být zhotovené v přesné rozteči dvou metrů http://www.hzscr.cz/clanek/ve-ctverine-se-stretl-rychlik-s-nakladnim-autem.aspx a nelze s nimi uhnout ani o centimetr, protože každý sloupek je opatřen drážkami, kam se zasouvají desky metodou suchého zdění. A zde vzniká potenciální problém – pokud je zrovna v tom místě v zemi velký kámen, skalisko, stavební navážka a další problematické podloží, musíte se jím doslova „prokousat“, a to může pro amatéry se základním nářadím představovat značné obtíže.

rostliny na zdi

Materiál musíte vyložit z auta – komponenty na betonový plot vám přivezou nákladním vozem na paletách a ty musíte někam umístit a hlavně je tam něčím dopravit. Každá z palet může vážit několik stovek kilogramů a s tím si stěží poradí obyčejný rudlík nebo ruční paletizační vozík. Budete potřebovat objednat vysokozdvižný vozík, a to nebude zadarmo.

betonový plot

Desky něco váží – jeden sloupek váží zhruba třicet kilo, ten ještě ve dvou lidech pohodlně unesete, ale desky váží od sedmdesáti kilo až téměř k metráku, což bez mechanizace není zrovna procházkou „růžovým sadem“. Kdybyste desky pokládali jen při zemi, tak budiž, ale zvedat je do výšky dvou metrů, je výkon hodný kulturistů. Opět se tu neobejdete bez mechanizace a opět to nebude zadarmo. Bude se vám hodit kladkostroj anebo autojeřáb, u autojeřábu pravděpodobně i s jeřábníkem, který má potřebné oprávnění k jeho obsluze, takže další důvod, proč si svépomocnou výstavbu betonového oplocení důkladně promyslet a zvážit v ceně betonového plotu i montáž.