Chia semínka jsou pocházejí z rostliny známé jako šalvěj lékařská a jsou zkloňována hlavně v souvislosti se zdravou výživou a v souvislostech superpotravin (tzn. Potravin, které mají díky látkam, které obsahují, dobré účinky na lidské zdraví).
Dle různých pověstí tyto zázračná semínka znala už stará civilizace Aztéků a Mayů. Hrála významnou roli v jejich jídelníčcích ale také jako platidlo či při posvátných obřadech. Jelikož vypozorovali, že jim tento malý zázrak dodává sílu pojemenovali je Chia, což v překladu z mayského jazyka znamená síla.
Poté byla semínka na dlouhou dobu v ústraní a tiše čekala na svůj návrat na výsluní, kterého se dočkala v 90. letech 20. století, kdy začali vědci zkoumat jejich zázračné vlastnosti.
Svůj obdiv si vysloužila hlavně kvůli vysokému obsahu vápníku, železa, draslíku, zinku, železa, bóru, antioxidantů, vitamínů, minerálů a omega-3 nenasicených kyselin.
· Díky gelu, který tvoří po styku s vodou, dokáží vázat velké množství vody a hydratují tak lidský organismus ze vnitř.
· Zdroj energie
· Napomáhají při hubnutí, jelikož dokáží kvůli velkému množství bílkovin zahnat pocit hladu a budovat svalovou hmotu
· Pozitivní vliv na srdce a cévy, mozek a s ním spojenou paměť, díky již zmíněným omega-2 nenasyceným kyselinám
· Snížení úzkostí a deprasí
· Blahodárný účinek na kosti, zásluhou vápníku, kterého obsahují 5x více než mléko
· V těhotenství se starají o správný vývoj nervové soustavy u dítěte (vitamín B12)
· Neobsahují lepek, takže jsou vhodné pro lidi s alergií na lepek
· Zpomalení trávicího procesu polysacharidů. Proto jsou prospěšné pro diabetiky, protože zajišťují ustálení cukru v krvi
Dávkování chia semínek není nijak přesně dané. Jako doporučená dávka se tedy udávají zhruba 2 polévkové lžíce na osobu na den. Nejlepeší je konzumace ráno, aby příjemně nabudily organismus a dodaly mu potřebnou energii do nového dne.
Použití se je nepřeberné množství a fantazii se meze nekladou. Můžete si je přidávat do různých druhů kaší, do jogurtů, musli, míchaných vajíček, smoothies, pudinků, při pečení pečiva, lívanců, salátů nebo do dezertů.