1. Pořiďte si pokladničku, která nepůjde tak snadno otevřít a ať se vám líbí.
Prasátko, do kterého se dostanete, jen když ho poškodíte, vám pomůže odolat předčasnému vybrání. Může být i na zámek, klíček svěřte někomu důvěryhodnému a nebo ho ukryjte co nejdál z vašeho dosahu.
Hezká věc potěší oko, ale pozor ať pořizovací náklady nejsou vyšší než nakonec ušetříte.
2. Umístění pokladničky viditelně vám zaručí, že na šetření nezapomenete.
Dejte ji třeba na kuchyňskou linku, kterou denně otíráte. Budete ji tak brát často do ruky.
3. Určete si, za co konkrétně ušetřené peníze utratíte.
Budete-li vědět, co si koupíte, až prasátko naplníte, máte se na co těšit.
4. Zapojte rodinu
Získejte pro věc manžela či manželku. Třeba se domluvte, že jim občas „sáhnete do peněženky“ pro „přebytečné drobné“. Nebo pošlete pro pár mincí za tatínkem/maminkou děti. Pokud to správně vysvětlíte, získáte pro ně další zábavu a zároveň je i trochu poučíte o financích.
5. Udělejte si z naplňování pokladničky rituál.
Stanovte si denní čas a nebo činnost, kdy do prasátka pravidelně „něco“ hodíte. Může to být třeba po návratu z obchodu, kdy pravidelný nákup uklízíte a nebo třeba těsně před spaním. Vydržíte-li si navyknout na stereotyp, půjde vám to pak snadno a téměř automaticky.
6. Udělejte si plán a zkuste metodu 10+.
Vyrobte si tabulku kolik a jak často budete šetřit. Můžete ji vytvořit v domácím počítači a nebo jednoduše „přilepit“ papírovou verzi třeba na lednici. Na internetu lze nalézt dost vzorů ke stáhnutí zdarma Po každém vhození do prasátka označte splněno. Získáte tak i přehled, kolik už jste nastřádali.
Pokročilí spořivci pak mohou navyšovat sumu „na jedno vhození“ například o deset korun týdně nebo klidně i měsíčně. Záleží na vašich možnostech.
Přejeme hodně radosti z malého domácího spoření, určitě při dodržování pár jednoduchých zásad „konečně“ uspějete!